
Carlijn Hoogeveen met haar hulphond Lucky. (foto:privé en tekst: Nicole Lamers)
‘Gesloten jeugdzorg: je komt er slechter uit dan dat je erin gaat’
Waddinxveen - Gesloten jeugdzorg moet afgeschaft worden. Dat is de boodschap waar de 19-jarige Carlijn Hoogeveen uit Waddinxveen mee de boer opgaat. Ze is als ervaringsdeskundige actief voor de stichting Het Vergeten Kind en brak woensdagavond 19 januari nog een lans over dit onderwerp op televisie bij SBS 6.
Hoogeveen heeft in haar jonge leven al veel gestreden. Tegen eetstoornissen en tegen suïcide en kwam hierdoor in gesloten jeugdinstellingen terecht waar ze volgens haar eigen zeggen slechter uitkwam dan dat ze erin ging. “Gesloten jeugdinstellingen zijn te vergelijken met isoleercellen. Je krijgt geen zorg, je wordt opgesloten zonder persoonlijke spulletjes of wat dan ook. De instelling waar ik als eerste heb gezeten ergens in Gelderland was een voormalige gevangenis. En daar had het als jeugdinstelling ook nog veel van weg. De nadruk lag niet op zorg, maar op het veilig en in leven houden van jongeren. Maar dat is geen hulp bieden.” Hoogeveen pleit voor meer opvang in GGZ instellingen of speciale woonvoorzieningen voor mensen die psychische hulp nodig hebben. “Voorzieningen waar hulp wordt gegeven, waar je behandeld kan worden en waar sprake is van een liefdevolle omgeving. Jongeren moeten niet gestraft worden met problemen als anorexia, maar hulp krijgen.” Volgens de Waddinxveense moet er heel veel geld komen voor betere jeugdzorg. En laat minister-president Mark Rutte nu net bezuinigingen hebben aangekondigd op dit vlak. Hoogeveen: “Ja, belachelijk. Er moet juist zorg zijn voor kwetsbare jongeren, daar is al genoeg voor verkloot om het maar even zo te zeggen. Je moet ze ook niet langdurig uit de maatschappij halen, want ze moeten ook weer terug. Een open voorziening met een meer huiselijke sfeer, zal veel meer doen. Niks gesloten.”
Hoe het nu gaat met haarzelf? “Nu gaat het wel goed.” Na schematherapie en gesprekken met ervaringsdeskundigen en natuurlijk met de komst van hulphond Lucky. Deze laatste is via crowdfunding tien maanden geleden bij Hoogeveen geplaatst en helpt haar bij lastige momenten.
-
Pannenkoeken voor jong en oud op het schoolplein
14:33
-
Elektrische auto aan laadpaal in brand aan de Noordkade
19 uur geleden
8
-
Bosvrienden zetten vraagtekens bij toekomstvisie
2 dagen geleden
-
Bewegingsarmoede tackelen van kinderen door badminton
3 dagen geleden
-
Lezing door professor over vrijheid van religie en mening
4 dagen geleden
-
Schoolgebouw wordt dokterspraktijk
4 dagen geleden
3
-
Diamanten echtpaar van Friesland naar hier
5 dagen geleden
-
Nieuw team van wethouders die staan te popelen, nu de inhoud nog
5 dagen geleden
-
ASW wordt een volwassen club
6 dagen geleden
-
Fotowedstrijd: geniet van het Bentwoud en klik erop los
6 dagen geleden
-
‘Veel mensen hier willen zich inzetten voor een ander’
7 dagen geleden
-
ASW: trots maakt plaats voor schaamte
7 dagen geleden
-
Be Fair wint weer eens buitenshuis
7 dagen geleden
1
-
Stilte, hier zijn eindexamens
8 dagen geleden
-
Open dag voor de jeugd bij Invictus
15 mei, 09:29
-
Ongemakkelijk
14 mei, 14:52
-
Frans Sebregts naar districtsstrijd driebanden
14 mei, 08:36
-
Leerlingen van De Regenboog school leren jeu de boules
13 mei, 14:00
-
Gerenoveerde Kardinaal Alfrink school is ‘open geknipt’
13 mei, 08:41
-
Nieuw avontuur Jeroen van Iperen
12 mei, 14:42
-
Repair Café zaterdag open
12 mei, 09:00
-
Zuid-Hollandse lucht weer schoner
11 mei, 15:04
-
Metamorfose muur is voor kunstenaar kers op de taart
11 mei, 09:00
-
OZV opwarmertje voor De Gouwe
10 mei, 16:16
Nieuwsoverzicht
-
Pannenkoeken voor jong en oud op het schoolplein
14:33
-
Elektrische auto aan laadpaal in brand aan de Noordkade
19 uur geleden
8
-
Bosvrienden zetten vraagtekens bij toekomstvisie
2 dagen geleden
-
Bewegingsarmoede tackelen van kinderen door badminton
3 dagen geleden
-
Lezing door professor over vrijheid van religie en mening
4 dagen geleden